poniedziałek, 25 marca 2013

Jaguar






Jaguar - ssak drapieżny z rodziny kotowatych. Jest największym kotem Ameryki i przedstawicielem rodzaju Panthera. Jest bardzo umięśnionym kotem ze stosunkowo krótkimi, masywnymi kończynami i potężnie zbudowaną klatką piersiową. Ten cętkowany kot jest bardzo podobny do lamparta. Jego zachowanie i cechy siedliska są bliższe tygrysowi.Był czczony przez rdzennych mieszkańców Ameryk, w tym starożytnych Majów i Azteków.

Zasięg występowania i środowisko
Jaguar zamieszkuje tereny trawiaste i tropikalne lasy Ameryki Południowej i Środkowej, pustynie południowej Ameryki Północnej. W 2004 roku zaobserwowano jaguary w Arizonie  Preferuje obszary zasobne w wodę.Jaguary znakomicie pływają. Na otwartych przestrzeniach i w głębi puszczy występują rzadko. Niezwykły wzór sierści doskonale maskuje je wśród plam światła i cienia.

Charakterystyka
Najczęściej spotyka się jaguary o sierści czerwonawo żółtawej. Brzuch, wewnętrzna powierzchnia nóg, podgardle, broda i podbródek są zazwyczaj białe. Jaguar przypomina bardzo lamparta, od którego jednak jest masywniejszy. Posiada także krótszy masywniejszy ogon.Zdarzają się też jaguary ciemniejsze lub zupełnie czarne. Głowa duża okrągła, mocno umięśniona, szczęka niezwykle silna z ostrymi zębami, które mogą łamać kark. Niezwykle zręczne i muskularne ciało i silne nogi z pazurami umożliwiają chodzenie po drzewach bez jakichkolwiek przeszkód. Oprócz tego jest również świetnym pływakiem.

Wielkość
Średnia długość ciała mieści się w granicach 1-1,9 m, licząc od końca pyska do podstawy ogona, ogon ma około 65 cm. Waga u samców może dochodzić do 100 kg. Opisywano też olbrzymie okazy o długości ciała 2,5 m i wadze 131-151 kg.

Tryb życia
Jaguar preferuje samotniczy tryb życia. W ciągu dnia wyleguje się w jaskiniach lub innych zacisznych miejscach.
Samiec patrolując swoje rozległe terytorium oznacza je moczem, informując inne samce o swojej obecności. W okresie godowym dochodzi do walk pomiędzy samcami. Jest zwierzęciem aktywnym w nocy. Tak jak wszystkie inne koty ma zdolność doskonałego widzenia w mroku.


Pokarm i strategia polowania
Pożywienie jaguara stanowią zwykle duże ssaki w razie głodu zjada również drobne ssaki i ptaki, atakuje też krokodyle i żółwie. Często jego łupem padają ryby. Zwierzę niebezpieczne również dla zwierząt hodowlanych. Poluje przede wszystkim na ziemi, najczęściej w nocy. Na krótkich odcinkach jaguar może bardzo szybko biegać. Po zabiciu zwierzęcia ciało przenosi w bezpieczne miejsce. Po zaspokojeniu głodu zakopuje resztki w ziemi. Głodny lub zagrożony może się rzucić na człowieka.

Rozród
Jaguary żyją samotnie. W sierpniu i wrześniu samce poszukują samic, dochodzi wtedy do walk między samcami. Po ok. stu dniach ciąży samica rodzi dwoje lub troje młodych, wyróżniających się jaśniejszym ubarwieniem. Kocięta ważą od 700 do 900 gramów, otwierają oczy po dwóch tygodniach, a mleko ssą przez sześć miesięcy. Młode jaguary oswajają się pozornie bardzo łatwo, zwykle jednak po dwóch lub trzech latach robią się niebezpieczne dla otoczenia, nawet swych wychowawców. W ogrodach zoologicznych jaguary żyją bardzo długo i często się rozmnażają.

Poziom zagrożenia
Zwierzę zagrożone z powodu degradacji środowiska naturalnego oraz kłusownictwa. W Czerwonej księdze IUCN zaliczone do kategorii podwyższonego ryzyka (NT).


Ciekawostki
 Jaguar ma najmocniejszą szczękę wśród wielkich kotów. Jaguar nie boi się wody, potrafi świetnie pływać. Od lamparta można go łatwo odróżnić po tym, że rozetki jaguara mają w środku czarną plamkę. Futro jaguarów jest niezwykle cenne.  Z tego powodu w latach 60 tylko do USA importowano po kilkanaście tysięcy skór rocznie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz